İş Analisti Pozisyonunun Geleceği

Bu konu 4 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Ozlem tarafından 1 yıl 1 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #10237
   Ozlem 
  Katılımcı

  Merhaba,

  Bir Bilgisayar mühendisinin iş analisti olması konusunda ne düşünüyorsunuz ? İş analistlerinin geleceği ne kadar parlak ve aldığı maaş günümüz şartlarına bakıldığında bir bilgisayar mühendisi developer maaşına göre nasıl acaba … Bilgi ve tecrübelerinizi rica edebilir miyim

 • #10238
   Ayşenur 
  Katılımcı

  Merhaba @ozlem-seker,

  Ben bilgisayar mühendisiyim, bir buçuk sene developer olarak çalıştım, altı aydır da iş analisti olarak çalışıyorum. Çok fazla deneyimim olmamasına rağmen şunu söyleyebilirim, her projede en az bir iş analisti oluyor ve geleceği konusunda şüphe duymanı gerektirecek bir durum yok. Eğer yeni mezunsan maaşı düşünmeden neyi sevdiğine karar vermelisin. Bunu anlaman için ikisini de deneyimlemen taraftarıyım. Maaş olayına gelince skalayı yaptığın işin kalitesi belirliyor diye düşünüyorum. Başarılar..

  • #10240
    Ozlem 
   Katılımcı

   Merhaba,

   Yanıtın için teşekkür ederim. İş analisti olarak neler yapıyorsun ? ve Developer seviyesinden neden iş analistliğine geçtin ? Bir de developer ikenki maaşın ile iş analisti maaşın arasındaki fark nedir ? Developerlıkta her sene maaş düzeyi seviye seviye tecrübene göre artıyor ancak iş analistliğinde böyle olmadığını düşünüyorum. Yani belli bir seviyeden sonra artık iş analistliği düzeyinde artacak bi kademe olmadığını düşünüp maaşın çok artmayacağını düşünüyorum. Bu konudaki görüşünü de rica edebilir miyim ?
   Yeni mezunum ve açıkçası yeni mezun birinin developer mı iş analisti mi vs. seçmesi gerçekten çok zor oluyor.

 • #10241
   Ayşenur 
  Katılımcı

  Merhaba,

  Sırayla sorularını cevaplayayım. İş analisti olarak proje planlaması yapıyorum. Yapılacak işleri detayları ile çıkarıyorum(UML diyagramları, use case senaryoları), developerlara anlatıyorum. İşin ilerleme sürecini takip ettikten sonra testlerini gerçekleştiriyorum.(işleri JIRA programı üzerinden takip ediyoruz) Bugları bulup geri dönüşleri iletiyorum. Jr. developer olarak başladığında kurumsal bir yer olmadığı süreci yüksek maaş beklememelisin. Analist olarak da öyle. Ama sonrası için iki tarafta da tecrübene göre maaşın artıyor, ben de jr. olduğum için daha deneyimli birinin fikirlerini alabilirsin bu konuda. İlk işe nereden başlayayayım soruna gelince iki meslek arasında keskin çizgiler yok, biri ile başlarsın sonra değiştirirsin, yapılan iş farklı ama sektör aynı. Eğer iş teklifi değerlendirme gibi bir durumun varsa, değerlendirme kriterin iş yerinin çalışana verdiği değer, kurumsallık, çalışma imkanları olsun. Sonrasında zaten yönelmek istediğin alandan devam edersin. Naçizane tavsiyelerim bunlar. Faydalı olması dileğiyle.

  • #10242
    Ozlem 
   Katılımcı

   Bilgi ve tecrübelerini aktardığın için çok teşekkür ederim ..

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Bize Ulaşın

İletmek istediğiniz bir konu mu var? Lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

Gönderiliyor

©2018 BT İşAnalisti & btisanalisti.com | İşi Bilen Teknik İnsan

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account