İş analizi metotlarını ne kadar kullanabiliyoruz?

Bu konu 3 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Umut tarafından 10 ay önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #10246
   Gülendam 
  Katılımcı

  Aldığımız eğitimler,girdiğimiz sınavlar neticesinde çalıştığımız sektör/kurumlarda bunları ne kadar uygulayabiliyoruz merak ediyorum.
  Hazırlanan her analiz dökümanında mutlaka kapsam,use cases,case story,gantt chart vs.. hazırlıkları yapılıyor mu?

  Çalıştığınız yerdeki iş analiz sürecinin nasıl olduğunu paylaşırsak sanki ideali yakalama konusunda birbirimize yardımcı oluruz 🙂

 • #10248
   Ayşenur 
  Katılımcı

  Merhaba @gulendam,

  İş analiz sürecinde kendi yaptığım işten örnek verecek olursam, her analiz dokümanında elbette bu teknolojilerin hepsi olmuyor. Ama developmentta hatayı en aza indirmek adına, işin anlaşılabilmesi için ne gerekiyorsa ben o şekilde ilerliyorum. Mesela iş planı yapılacaksa gantt chart kullanıyorum ki deadlineı görebileyim. Kapsam mutlaka yazmaya çalışıyorum çünkü eforu doğru kullanabilmek ve planlayabilmek adına önemli. Use case yazıyorum ama diyagram kullanmadan, paragraf ya da maddeler şeklinde. Daha anlaşılır ve hızlı olduğunu düşündüğüm için. Özet olarak böyle, sizden de aynı şekilde süreciniz konusunda bilgi almayı çok isterim 🙂

 • #10249
   Gülendam 
  Katılımcı

  Merhaba @aysenurc,

  Geri dönüşün için teşekkürler 🙂
  Ben bir e-ticaret firmasında çalışıyorum dolayısıyla agile metodolojisine göre yazılım geliştirmeleri yapılıyor.
  Genelde satış,pazarlama,müşteri hizmetleri vs.toplantılar yaparak ihtiyaçlarını alıyoruz ve bunları iş maddelerine çeviriyoruz.Product backlog oluşturup Development Team‘in, Product Backlog maddeleri ile ilgili olası sorularını önceden Product Owner’a sorarak kapsam dökümanı hazırlıyoruz.
  Kapsam dökümanında genelde,proje kapsamı,use case(diyagram bizde de yok),kapsam dışı maddeleri belirtiyorum.
  Eğer yeni bir ekran tasarlanıyor ise UX/UI ekibi ile çalışıyorum tasarımın son halini ve fonskiyonel aksiyonlarını ekliyorum.
  Umarım sorunuza cevap olabilmiştir 🙂

 • #10251
   Umut 
  Katılımcı

  Gönül ister ki, şimdiye kadar teoride alabildiğimiz tüm modelleri projelerimizde kullanabilelim.
  Aslında bu mümkün, ancak tek bir şart ile. Proje paydaşlarının da bizler gibi teoride proje paydaşının görevleri ile ilgili bir eğitim ile düşünceye sahip olmaları gerekmektedir.

  Malesef çalıştığım firmada hiç kimsenin hazırladığım kavramsal, analiz ve eğitim dokümanlarını okumadığını biliyorum. Benden sonra yerime yada departmanıma gelecek olan kişi eğer benim gibi dokümantasyona önem veren biri ise benim yazdıklarımdan faydalanacağınıda biliyorum. Ama bu davranışlara maruz kalsam da, en başta kendime sonra mesleğime olan saygımdan dolayı dokümantasyonlarımda grant chart kullanmasam bile(şuan çalıştığım yer ile alakalı tamamen), mutlaka yapılan projenin mevcut süreci nasıl etkileyeceğine dair iş akış diyagramlarını oluşturuyorum. Bu iş akış diyagramlarında sürecin mevcut durumunu ve yapılan düzenleme sonucunda oluşacak yada varmak istediğimiz son durumu belirtiyor, eklenen yada çıkartılan alanları daha belirginleştirerek en azından yazılımcıya ilk etapta ne yapmak istediğimi yüzeysel olarak anlatıyorum.

  Analizlerimde mutlaka ekran tasarımlarına yer veriyorum. Ayrıca gerek duyuluyor ise uyarlama verileri ekranlarına kadar ekran ve alan adlarını belirliyorum.

  Akabinde yazı ile süreci tekrardan detaya indirgeyerek, ekran üzerinde yapılması istenenleri, hata, uyarı mesajlarını otomatik arka planda yapılacak işlemleri formüle ediyorum.

  Gerek duyuluyor ise SQL hiyerarşisini kod ve tablo diyagramları ile ilişkilendiriyorum ve dokümanda yer veriyorum.

  Yazılımcı yada modül danışmanı ile üzerinden geçerek, düzenlemeyi kullanıcıya en efektik hali ile verebilmek adına beyin fırtınası gerçekleştiriyoruz.

  Test senaryolarını her aklıma yeni bir senaryo geldiğinde kendi testlerim için bu maddeleri ekliyorum ve test sonuçlarımı madde madde detaylı olarak yazıyorum.

  Proje sonunda, canlıya alınmadan ekran görüntüleri ile birlikte eğitim dokümanını oluşturuyor. Doküman Yönetimi sayfamızda ilgili proje altına ekliyorum.

  İlk hafta canlı kullanımında, işlemleri durduran bir durum yok ise kullanıcılardan feed back alarak son rütuşları yapıyor, eğitim dokümanında bu revizyonların tarihçesini tutarak tekrardan kullanıcılara ileterek projeyi kapatıyorum.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Bize Ulaşın

İletmek istediğiniz bir konu mu var? Lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

Gönderiliyor

©2018 BT İşAnalisti & btisanalisti.com | İşi Bilen Teknik İnsan

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account