IIBA 4 Seviyeli Sertifikasyon Modeline Geçti

İş analistleri için sertifikasyon programları dendiğinde akla ilk gelen kurum IIBA (International Institute of Business Analysis) olmakta. Dünya çapında iş analizi ve iş analisti rolünün standartlarını ortaya koyan ve bunu da  BABOK (Business Analysis Body of Knowledge) adını verdiği kılavuzda toplayan IIBA, iş analisti yetkinliklerini sertifikasyon ile belgelemek ve güçlendirmek isteyen iş analistleri için sertifikalar ve bu sertifikalara sahip olmak için sınavlar düzenlemekte. (IIBA ve BABOK hakkında yazılarımda ilk kez bahsettiğim için küçük bir giriş yapmış oldum. IIBA ve BABOK özelinde detaylı bilgileri önümüzdeki günlerde ayrıca paylaşacağım.)

İş analistleri ve iş analisti adayları için yeni 4 seviyeli sertifikasyon programı

IIBA devreye aldığı yeni sertifikasyon programlarından önce iki seviyede sertifikasyon programı sunmaktaydı. Bunlar CBAP (Certified Business Analysis Professional) ve CCBA (Certification of Competency in Business Analysis) olup iki sertifikasyon programının birbirinden farkı ise ön koşul olarak aranan deneyim süresi oluşturmaktaydı. Bu sertifikalardan ilk seviye olan CCBA bile ciddi anlamda iş analizi deneyimi istiyordu ki bu da neredeyse en az 3 yıllık bir iş deneyimine denk geliyordu. Tabi burada bahsedilen deneyimin sadece iş analizini kapsadığını, test için harcadığınız zamanın bu hesaplamaya dahil edilmediğini not düşmüş olayım.

Şimdi her seviyede IIBA sertifikası almak mümkün

iiba-sertifikasyon-seviyeleri

IIBA bugün sertifikasyon programlarında yepyeni bir düzenlemeye geçtiğini duyurdu. Bir süredir konuşuluyordu ve bugün artık bu 4 seviyeli sertifikasyon programları resmen hayata geçmiş oldu. IIBA duyurduğu yeni sertifikasyon programları ile daha önce 2 seviyeli olan sertifikasyon programları şimdi kapsama alanını daha da genişleterek 4 seviyeli yeni yapısına kavuşmuş oldu. Böylece herhangi bir deneyim ön koşulu olmadan da IIBA sertifikasına sahip olmak mümkün olmuş oldu.

IIBA’in sertifikasyon programlarını incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Deneyimsiz iş analisti adayları ve hatta üniversite öğrencileri de IIBA sertifikası alabilecek!

IIBA’in 1. seviye sertifikası ile görmeye pek de alışık olmadığımız şekilde deneyimsiz iş analisti adayları da yetkinliklerini ECBA (Entry Certificate in Business Analysis) sertifikası ile belgeleyebilecek. Özellikle üniversite öğrencileri ve henüz iş deneyimi olmayan mezun iş analisti adayları için ECBA giriş seviyesindeki bu sertifika ile iş analisti olma becerilerine sahip olduklarını IIBA sertifikası ile sunabilecekler.

IIBA Sertifikasyon Seviyeleri

 • 1. Seviye: ECBA ® (Entry Certificate in Business Analysis™)
 • İş analisti kariyerinin henüz başındaki ve iş analistliği hakkında sınırlı bilgiye sahip olup kariyerini bu yönde ilerletmek isteyen öğrenciler içindir.

 • 2. Seviye: CCBA ® (Certification of Capability in Business Analysis™)
 • Ortalama 2-3 yıl iş analizi deneyimi olmuş profesyoneller içindir.

 • 3. Seviye: CBAP ® (Certified Business Analysis Professional™)
 • Uzman (Senior) pozisyonundaki iş analistlere yöneliktir. Ortalama 5 yıl deneyim gerektirir diyebiliriz.

 • 4. Seviye: CBATL ® (Certified Business Analysis Thought Leader™)
 • 10 yılı aşkın süredir iş analisti deneyimine sahip olan profesyonellerin alabileceği sertifikadır.

   

  Yeni sertifikasyon modelini nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bu yazının altında bizimle paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca yeni açmış olduğumuz  IIBA Sertifikasyon Programları forumunda da soru ve paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

  0 Yorum

  Bize Ulaşın

  İletmek istediğiniz bir konu mu var? Lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

  Gönderiliyor

  ©2018 BT İşAnalisti & btisanalisti.com | İşi Bilen Teknik İnsan

  veya

  Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

  veya    

  Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

  veya

  Create Account