İş Analisti Olmak İçin Üniversitede Hangi Bölüm Tercih Edilmeli?

İş analizi mühendisliği?

İş analistliği bölümü?

İş analisti yetiştirme yurdu!

Bunlardan birini bulursanız hemen gidin okuyun! Ancak bilmelisiniz ki üniversite düzeyinde mezun olana “İş Analisti” unvanını veren bir bölüm (henüz) yok. (Ancak bana soracak olursanız; olmaması daha iyi.)

“Nasıl olur? Ben iş analisti olmak istiyorum. Mesleğin inceliklerini nasıl öğreneceğim?” demekteyseniz işte sizle bildiğim tüm sırları paylaşıyorum.

Liseyi bitiren genç arkadaşlarımız iş analisti olmak istiyorlarsa üniversitelerdeki bölümler içinde “iş analizi”, “iş analisti”, “uygulama geliştirme yönetimi” benzeri bölümler göremeyecekler. O halde şunu kesin bir şekilde söyleyebiliriz: İş analistliği alaylı öğreniliyor! Ancak şu da bir gerçek ki üniversitede okuduğunuz bölümün önemi yok asla diyemiyoruz. Beklenen bazı yetkinlikler için okunan bölüm son derece önemli oluyor. Yani bir nevi yine de iş analisti bölümleri olduğunu söyleyebiliriz.

İş Analisti Bölümleri

Biz iş analistleri hepimiz alaylıyız. İş analistliğini, iş analistliği yaparak öğreniyoruz! Böyle yazınca aslında ne de güzel. Bir meslek tam anlamıyla başka nasıl öğrenilebilir ki zaten? 🙂 Sorular soruyorsunuz ya “Nasıl iş analisti olabilirim?” Cevabı çok basit aslında ve biliyorum sevimsiz biraz: “İş analistliği yaparak iş analisti olabilirsiniz!” Elbette bu işin de bir “Oluru” var ve ben de size bu şekilde cevap vermiyorum; tahmin edersiniz. Uzatmayayım o halde…

İşi mutfağında, en aşağıdan başlayarak öğreniyoruz. Peki mutfağa kimleri alıyorlar?

Anladık ki elimizde istediğimiz bölüm bulunamadı. Lütfen daha sonra tekrar deneyin uyarı mesajını verdik. O halde yapılacak iş belli. Elimizde ne var görelim ve iş analisti bölümleri için aramaya koyulalım.

“Tüm üniversitelerdeki bölümleri şöyle bir tarayın bakalım, hangi bölümden mezun olanlar “iş analisti” olarak çalışmaya daha uygun olur?” diye sorulduğunda genelde 3 popüler cevap alıyoruz. İşte iş analisti olmanın “mezuniyet diploması” seviyesindeki ön koşulu.

1- Endüstri Mühendisliği

2- Bilgisayar Mühendisliği

3- Matematik Mühendisliği

Bölüm işi ne kadar önemlidir derseniz şunu söylerim. İyi bir iş analisti olabilmek kafası basmayı gerektirir! Yani burada anlatılmak istenen “analitik zeka” yeteneğine sahip olmak. İşte bu analitik zeka faktörüne denk gelen kısım biraz da bu bölümlerin sonundaki “mühendisliği” ifadesi! Mühendis olmak, mühendislik yaklaşımına sahip olmak iş analisti olarak seçilmenizde aranan bir özelliktir. Bu açıdan bakıldığında yukarıdaki 3 bölüm farklı özellikleri ile iş analistliği mesleğini farklı alanlardan kapsar.

Mühendislik dışında kalan bölümlere baktığımızda ise listemize şu bölümleri de ekleyebiliriz.

4- MIS (Yönetim Bilgi Sistemi)

5- Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, İşletme Enformatiği, Bilgisayar Matematik, Ekonometri, İstatistik ve İşletme Mühendisliği.

Şunu unutmadan belirteyim. Bölüm sizi iş görüşmesine götürür, işi yetenekleriniz ve sosyal zekanız ile elde edersiniz. 

0 Yorum

Bize Ulaşın

İletmek istediğiniz bir konu mu var? Lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

Gönderiliyor

©2018 BT İşAnalisti & btisanalisti.com | İşi Bilen Teknik İnsan

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account