Bir İş Analistinin Sahip Olması Gereken Temel Özellikler

Aşağıda okuyacağınız yazıyı ilk olarak 17 Şubat 2013’te kendi blogumda Başarılı Bir İş Analisti Olmak İçin başlığı altında yayınlamıştım. Artık iş analistliği ile ilgili yazılarımı sadece burada yazacağım için arşiv nihayetinde, biraz kısaltılmış ve düzenlenmiş hali ile buraya da ekliyorum. Ancak yine de 3 yıl önceki halini koruyarak, yeni bir yazı yazmamaya dikkat ettim. Her zaman geçerliliğini koruyacak gerçekler umarım faydalı olur. 🙂

İyi bir iş analisti özellikleri nelerdir?

İyi bir iş analisti, iş biriminin ihtiyaç ve talebini en iyi şekilde anlayıp optimum çözüm önerisini oluşturmalıdır. Zaman, insan ve sistem gereksinimleri gibi maliyet unsurları göz önüne alınarak en iyi ileri teknoloji ürünlerini ortaya koyarken çözüm odaklı yaklaşım sergilemelidir.

İletişimden kaçarak başarılı olamazsınız

Yukarıdaki tanım bana ait. Aslına bakarsanız bir iş analisti neler yapar, görevi ve sorumlulukları nelerdir diye yazmaya başlarsak, bu tanımın yetersiz kalabileceğini söyleyebilirim. Bilgi Teknolojileri (BT) alanında sosyal olmaya, takım arkadaşlarıyla ve müşterileriyle doğru iletişim kurmaya en çok ihtiyaç duyan kişiler iş analistleridir. Şu bir gerçek ki her ne işi yapıyor olursanız olun, kendinizi ifade edemediğiniz sürece kariyeriniz için yukarıları hayal edemezsiniz bile. IT için de bu durum farksız değil. Bir yazılımcı için “konuşmasa da olur” denildiği dönemler artık çok geride kaldı. Günümüzde insanlarla sağlıklı iletişim kuramayan, alması gereken sorumluluktan, vermesi gereken tepkiden yoksun çalışanlar için maalesef yönetim seviyeleri sihirli bir değnek değmediği sürece hayaldir.

Doğru iletişim kurabilmek için kişisel kaygılardan arınmak gerek

Doğru iletişim kurmak burada kritik. Ne yazık ki birçok iş ortamında doğru iletişimin kendini üstlere yalakalık etmek, idare etmek ve maalesef yalan söylemeye kadar gidebiliyor. Doğru iletişim ile demek istediğimiz asla bunlar olmadığı halde birçok çalışandan “İletişim yeteneği güçlü.” olarak gösterilen çalışanlarda az önce saydıklarım öne çıkabiliyor.

İş biriminin her talebini yerine getirmek iş birimini mutlu etmenin yolu değil

Bir iş analistinin öncelikle en büyük görevi dinlemek ve anlamaktır. Ara buluculuk ederken, aynı zamanda analiz edebilmeli, sorumluluk alarak, “Bu iş için en doğrusu budur.” diyebilmelidir. Sistemi de iyi bilmelidir bir iş analisti. Yoksa bir sekreterden farkı kalmaz. Analitik yeteneği de güçlü olmalıdır yoksa iş tanımı “Al gülüm ver gülüm.” şeklinde ilerleyebilir. Bir iş analisti için iş birimini memnun etmenin yolu iş biriminin her talebini yerine getirmek olmamalıdır. İş analisti işi, ihtiyacı ve sistem içinde yapılabilirliğine karar verebilecek düzeyde sistemlere de hakim olabilmelidir. Bu konuda developer ile iş birliği yapmaktan da çekinmemelidir.

İfade gücünüzü iyi olmalı

Bir iş analisti çalışmasını hazırladığı analiz dökümanıyla taçlandırır. Gereksinimler, iş akışları, sistemin işleyişi ve kullanıcı deneyimleri analizde ayrıntılı yer alır. Bir iş analisti olmak istiyorsanız dökümante yeteneğinizin yüksek olması kadar, akıcı ve öz bir yazım diline sahip olmak da son derece önemlidir. Türkçe ve İngilizce’ye bu anlamda iyi hakim olmak gerekiyor. Her konuyu net bir şekilde ifade ederken, ifadelerin başka anlamlara gelip gelemeyeceğine kadar düşünerek titizlikle çalışmalısınız.

Özetle iş analisti, işin reçetesini yazan kişidir. Reçeteyi yazarken yazılımcı en büyük dostudur; yazılımcı ve iş analisti aynı geminin içinde yer alır. İş hayatında bir iş analisti için çalışabileceği, takım olabileceği bir yazılımcı bulmak çok önemlidir. Bulduğunuzda onu asla bırakmayın, evlenin! 🙂

0 Yorum

Bize Ulaşın

İletmek istediğiniz bir konu mu var? Lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

Gönderiliyor

©2018 BT İşAnalisti & btisanalisti.com | İşi Bilen Teknik İnsan

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account