İş Analistleri İçin İş Analizi Yöneticisi Gerek

Eğer, iş analizi yöneticisi de nedir diyorsanız, bu sorunun cevabını bulacağınız doğru yazıda olduğunuzu söyleyebilirim. Öyleyse önce birkaç soru sorarak düşünmenizi sağlayayım…

  1. İş analistlerinden oluşan bir takıma kim liderlik etmelidir?
  2. İş analistlerinden oluşan bir takıma hangi profilde bir kişi yöneticilik etmelidir?

Biz iş analistleri bazen sadece iş analistlerinden oluşan bir ekipte yer alabildiğimiz gibi bazen uygulama geliştirme ekiplerinde geliştiriciler ile birlikte de bir ekibin parçası olabiliyoruz. İki durumun birbirine göre bazı avantajlı yönleri olsa da deneyimlerim ve gözlemlerim bana iş analistleri ve geliştiricilerin birbiri ile aynı ortamda ancak iki farklı takım halinde çalışmalarının daha iyi sonuçlar doğurduğunu göstermekte. Bu hem yönetimsel hem de iş verimliliği ile ilgili ve kesinlikle üzerinden düşünülerek karar verilmesi gereken bir konu. Yani sadece oturma düzeni hakkında verilecek bir karar değil!

Konudan uzaklaşmadan, yani “İş analistleri ile geliştiriciler aynı takımda mı, yoksa farklı takımlarda mı olmalı?” sorusuna detaylı girmeden, ancak bu soruya cevabımı da vermiş olup asıl konuya girmek istiyorum.

İş analizine hak ettiği önemi veriyor muyuz?

İş analistlerinin görevi olan iş analizi başlı başına ele alınması gereken ve çok önemli bir süreçtir. İş analizi, istenilen ürün için izlenecek üretim safhalarını ortaya koyar. Gereksinimleri ve ürün detayını belirler. Talebin kapsamını şekillendirir, çözüm sunar. İş analizi süreci ne kadar başarılı bir şekilde yönetilirse, projenin başarılı olma olasılığı bir o kadar yükselir. Analizde eksiklikler, gözden kaçan detaylar ve hatalar çıkarsa bu doğrudan geliştirme sürecini ve projenin hayata geçişini etkileyecektir. Bu açıdan işin analiz sürecini ciddi şekilde eğilmek ve bu sürece hak ettiği zamanı vermek gerekir.

BT departmanlarında özellikle ilk seviye yöneticilerinin çoğu geliştirici kökenli oluyor; hele ki iş analistleri ve geliştiriciler aynı takım içinde yer alıyorlarsa! Eğer iş analistleri ve geliştiriciler aynı takımlarda yer alıyorsa bu takımların ortak bir takım lideri veya teknik müdürü var demektir. Daha önce yazılım geliştirici olarak çalışılan birimin başına yönetici sıfatı ile takım lideri pozisyonuna getirilen profesyonellere sıklıkla rastlarız. Yani bir takım lideri aynı anda hem analistlerin hem de geliştiricilerin birinci dereceden yöneticisi olmuş olur. İşte bu durum çoğu zaman iş analistleri ve işin analiz safhası için olumsuz durumlar ortaya çıkarabiliyor.

Analiz süreçlerini bilmeyen yöneticiler

İş analistleri ve geliştiricilerden oluşan bir ekibe liderlik yapılıyorsa işin analiz ve geliştirme süreçlerinin ikisine birden hakim olunmalı. Ancak o zaman iş analistleri ile doğru iletişim kurulabilir, sağlıklı iş takibi yapılabilir ve performansları hakkında görüş belirtilebilir. Hayatında hiç analiz dokümanı hazırlamamış ve bir iş analizi süreci yaşamamış kişilerden iş analistlerine takım liderliği yapmasını beklemek haksızlık olur. Ancak yukarıda da yazdığım gibi çoğu takım lideri geliştirici kökenli olunca ve kendilerini işin analiz safhası için geliştirme ihtiyacı hissetmemeleri sonucunda, iş analizi safhası hak ettiği gibi yönetilememiş oluyor. Bu durum ise kurum içinde mutsuz iş analistleri yarattığı gibi iş analizi süreçlerinin verimsiz olmasına neden oluyor. Çoğu zaman iş analistleri ile yöneticiler arasında işin maliyeti (adam/gün), kapsam belirleme ve efor tahmini gibi konularda anlaşmazlıklar yaşanabiliyor.

İş Analizi Yöneticisi

İş analistleri ve geliştiriciler farklı takım liderlerine sahip olduklarında sadece iş analistlerinden oluşan bir takıma liderlik etme görevi olan iş analizi yöneticisi rolü ortaya çıkar. Böylelikle gerektiğinde proje ofisinden proje analistleri ile maliyet planlama, efor tahmini gibi konularda planlama yapabilecek, takımını analist yetkinliklerine göre değerlendirip iş/proje paylaşımını sağlayabilecek bir takım lideri pozisyonu olmuş olur. Aksi halde iş analistlerinin hazırladığı analiz dokümanına nasıl değerlendirme getireceğini bilemeyen, analiz safhasında iş analistinin karşılaştığı zorluklarda yönetici olarak nasıl pozisyon alınması gerektiği konusunda bir fikri olmayıp, iş biriminin karşısına sert bir BT duvarı ören yöneticiler ile çalışmak, iş analistleri için hayli zor olacaktır.

İş analizi safhası başlı başına bir yönetim ayağı gerektirir. İş analizi geliştirme sürecinin içerisine sıkıştırılacak bir alt safha gibi görülürse her zaman uzayan ve bitmek bilmeyen, bittiğinde de talebi karşılamayan işler ortaya çıkar. Ayrıca iş birimi taleplerini yerine getirmekten çekinen geliştiricilerin elinin güçlendiren, iş birimini mutsuz eden durumların oluşmasının da önü açılmış olur.

İş analistleri için ayrı bir analiz takımı oluşturup bu ekibe iş analizi konusuna hakim bir takım lideri belirlemek, analiz kalitesini artırmak için yapılacak en doğru işlerden biridir. Eğer bir ekip oluşturacak kadar çok iş analisti yok ise analistlerin gerçekten iş analizi yapabildiğine emin olmalısınız. Aksi durumda iş analistleri görevlerini yerine getiremeyeceği gibi birer sekreter iş analisti olurlar.

0 Yorum

Bize Ulaşın

İletmek istediğiniz bir konu mu var? Lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

Gönderiliyor

©2018 BT İşAnalisti & btisanalisti.com | İşi Bilen Teknik İnsan

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account