İş Analisti Kimdir, İşi Bilen Teknik İnsan Ne Yapar?

Benim için iyi bir iş analistinin özet tanımıdır: “İşi bilen teknik insan.

Bir arkadaşımla yeni iş fikirleri üzerine konuşurken fark ettim ki internet teknolojileri üzerine yoğun bir yatırım var. Özellikle bu alanlardaki teknolojinin hızlı ilerlemesi sektörde “bilen insan” eksikliğini de beraberinde getiriyor. Know-how ithal ediyoruz ve bu da fazlaca maliyetli oluyor. Yerli şirketler henüz daha yolun başında yabancı ortaklıklara yönelmek durumunda kalıyor. Durum böyle olunca konu döndü dolaştı sektördeki insan kaynağı kalitesi ve kapasitesine geldi.

İşi bilmeden ne yaptığınızı bilemezsiniz

Günümüzün ve geleceğin iş alanları arasında ciddi bir yer alacak olan internet ve teknoloji için yazılım olmazsa olmaz ihtiyaç. İşte bu noktada hem bu teknolojik gereksinimleri anlayacak, işi bilecek, aynı zamanda teknik anlamda yapılabilirlik ve verimlilik kararları alabilecek insanların değeri her geçen gün artacak. Bu insanlara iş analisti diyoruz. İş analistleri için klasik görevler vardır. Sorunu anlama, problemi çözme, gereksinimleri çıkarma bunlardan birkaçı. Yani bir anlamda kilidi açan oyuncu olmalısınız. Ancak kağıt üzerindeki bu görev tanımlarına daha tepeden bakarsak bir iş analistinin alabileceği ve alması gereken sorumlulukların çok daha büyük olduğunu görebiliriz. İşte zaten işi bilen teknik insan demek, az önce sıraladığım görevlerin ötesine geçmektir.

İş analisti sadece BT çalışanı değildir

Günümüzde işi bilen insanlar ve teknik anlamda iyi iş çıkaran insanlar var. Ancak bu ikisinin ortasında yer alan işi iyi bilen teknik insanlar başlı başına bir şirket gibi çalışabilirler. İşi iyi bilen teknik insan tek başına bir danışman olabilir. Tek başına bir şirketin kıvılcımı olabilir. Bu açıdan bilgi teknolojileri alanında iş analisti olarak çalışmak fikrini ilgi alanlarınız dahilinde değerlendirmenizi öneririm. İş analisti iş birimi ve geliştirici arasında bir köprüdür denir ancak iş analisti işe değer katan bir köprü olmalıdır. Eğer analitik ve teknik yetkinliğinize güveniyorsanız, iletişim becerileriniz güçlü ise iş analisti olmak için önemli aşamaları geçmişsiniz demektir. Ancak bununla da kalmayıp işi öğrenip, teknolojik gelişmeleri de yakından takip etmemeniz kariyerinizde fark yaratmanız için mutlaka şart. Kendinizi asla tek başına bir BT çalışanı olarak görmemelisiniz. Her an iş biriminde de görev alabilecek yetkinliğe sahip olacak şekilde kendinizi geliştirmelisiniz.

İşi bilen teknik insan: İş analisti.

0 Yorum

Bize Ulaşın

İletmek istediğiniz bir konu mu var? Lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

Gönderiliyor

©2018 BT İşAnalisti & btisanalisti.com | İşi Bilen Teknik İnsan

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account