Test Mühendisi Olduktan Sonra İş Analisti Olunabilir mi?

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra profesyonel kariyerine iş analisti olarak başlamak isteyen, bu amaçla iş analisti pozisyonları için aktif iş arayışını sürdüren kişi sayısı her geçen gün artmakta. Bunun sonucunda ise iş analisti olmak ile ilgili  sıklıkla “Test mühendisliği ile başlayıp, sonradan iş analisti olabilir miyim?” eksenindeki sorular gelmeye başladı. İşte bu yazıda test mühendisi olmanın iş analisti olmaya etkisinin olup olmadığını okuyacaksınız.

Kurulan Test Ekipleri ile Artan Test Mühendisi İhtiyacı

Test mühendisliğinin öneminin artması ile birlikte artık şirketlerde BT çatısı altında özel test ekipleri oluşturulmaktadır. Böylelikle, oluşturulmaya başlanan test ekipleri, Test Mühendisi pozisyonu için insan kaynağı ihtiyacı doğurur. Tüm bu geliştirmelerle birlikte artık iş analisti iş ilanları ile birlikte açık test mühendisi pozisyonlarını daha sık görmekteyiz. İşte bu noktada, iş analisti olmak isteyenlerin aklına genelde şöyle cin bir fikir geliyor: “Önce testçi olarak çalışır ardında analistliğe geçerim.” 🙂

“Yazılım Test Mühendisi” Başlı Başına Bir Roldür

Test, tıpkı Analiz ve Geliştirme gibi başlı başına bir süreçtir. Çoğu şirkette test ekipleri olmadığı durumlarda test süreçlerini iş analistleri gerçekleştirir ve bu durum iş analistlerinin aynı zamanda test mühendisliği yaptığı algısını yaratabilir. Oysa test yapmak ile test mühendisliği bir değildir.

Test ekibi ve test mühendisi olmayan BT organizasyonlarında, çoğu zaman test için yetersiz zaman ve kaynak planlanır. Test sürecinin olabildiğince kısa sürede bitmesi beklenen bir ortamda ise test tip ve senaryolarının çeşitlenmesi, otomasyon araçlarından faydalanılması vb. süreçleri gerçekleştirmek çoğu zaman mümkün olmaz. Yani bilmeliyiz ki test mühendisliği başlı başına uzmanlığı ve sorumluluğu olan ayrı bir iştir.

Öyleyse yazının başındaki soruyu şimdi artık daha açık sorayım:

Test Mühendisi Olduktan Sonra İş Analisti Olunabilir mi?

BT alanında çalışmak istediğine emin, henüz deneyimsiz ve özellikle iş analisti olmak isteyen bir aday için Yazılım Test Mühendisi olma fırsatı, BT sektörüne adım atmak ve bir an önce yazılım geliştirme projelerinde deneyim kazanmak için kesinlikle değerlendirilebilir. Ancak motivasyonu tamamen iş analisti olmak üzerinde olanların aşağıda söyleyeceklerimi bilmelerinde fayda var.

İş Analisti Yetkinlikleri ile Test Mühendisi Yetkinlikleri Farklıdır

Çok iyi test de yapsanız bu, iş analisti olmak için bakılacak öncelikli bir özellik değildir. Şu var ki; yazılım test mühendisi olarak siz artık yazılım geliştirme ekosisteminde yerini alan bir profesyonel olmuş olacaksınız. Bu ise iş analisti olma yolunda hiç BT deneyimi olmayan adaylardan bir adım önde olacaksınız anlamı taşımasına rağmen sadece bu gerçeklik ile bu rolü tercih etmek, yaptığınız işteki performansınıza olumsuz yansıyacaktır.

Test mühendisi pozisyonunu iş analisti olma yolunda bir alt basamak gibi görerek tercih etmek son derece yanlış olur. Yukarıda anlattığım gibi her ne kadar ilişkili olsa da iki farklı meslek üzerine konuştuğumuzu bilmeliyiz. Bununla birlikte düşünüldüğünde ise test mühendisliğinde edinilecek becerilerle daha kolay iş analisti olunabileceği yaklaşımının da doğru olmayacağını belirteyim.

Sonuç

Test mühendisi olduktan sonra kariyerinize iş analisti olarak devam etmenizin mümkündür. Daha önce 1-2 yıl test mühendisliği yapıp, şimdi iş analisti olarak kariyerine devam eden profesyoneller de sektörde yer almaktadır. Eğer yeteneklerinizin iş analisti olmaya uygun olduğunu düşünüyorsanız, bulunduğunuz şartlar itibariyle önünüzde test mühendisi olma fırsatı geliyorsa bu fırsatı değerlendirmek kötü bir tercih olur diyemeyiz. Ancak unutulmamalıdır ki uzmanlık gerektiren işlerde deneyim süreniz artıkça bu geçişleri yapmak zorlaşır. Test mühendisliği üzerine ilerleyen bir kariyeriniz varken, bir yandan iş analisti olmayı hedeflemeye devam etmek ise sürdürülebilir ve verimli olmayacaktır.

0 Yorum

Bize Ulaşın

İletmek istediğiniz bir konu mu var? Lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

Gönderiliyor

©2018 BT İşAnalisti & btisanalisti.com | İşi Bilen Teknik İnsan

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account