Üniversitedeyken İş Analisti Olmak İçin Neler Yapabilirim?

Üniversite eğitimine yeni başlayacak ve meslek seçimi konusunda arayışta olanlar için ya da üniversite eğitimine devam ederken gerçekten yapmak istediği işi henüz belirleyememiş olanlar için iş analistliği mesleğini tanıtıcı, iş analisti rolünü ve bu rolden beklenenleri özetlemek adına bu yazıyı paylaşıyorum. Umarım faydalı olur.

İş analisti mühendisliği vardı biz mi okumadık!

“Yeni mezunum veya üniversite 4. sınıf öğrencisiyim ve henüz ciddi bir deneyimim yok; iş analisti olabilir miyim?”

“İş analisti olmak için geç mi kaldım? Nereden başlayabilirim?”

“İş analisti olmak için neler yapmalıyım? Kendimi iş analisti olmak için nasıl hazırlayabilirim?”

Bu sorular benzer ifadelerle çok sık soruluyor. Çünkü iş analistliğini doğrudan belirleyen belirli bir bölüm yok aslında. Yani üniversiteye hazırlanan bir genç, iş analisti olmak istediğinde “İş Analisti Mühendisliği” bölümünü arıyor belki ama bulamıyor! O halde nasıl iş analisti olunur gibi bir soru çıkıyor ortaya. Bu soruyu bir yazıda detaylıca açıklayacağım. Ben önce işin biraz daha yetenek kısmına eğilmek istiyorum. Kişisel yeteneklerin ve karakteristik özelliklerinizin iş analisti olmak için uygun olup olmadığını biraz daha iyi anlamanıza yardımcı olmak istiyorum.

İş analistliği benim mesleğim mi?

Üniversiteliler arasında “iş analistliği” pek de bilinen bir iş dalı değil. Bu nedenlerle Türk BT sektöründe iş analistlerinin önemi her geçen gün artacak ve bu iş dalı da kendi uzmanlık alanını doğuracak. Hatta doğurmakta olduğunu bile söyleyebiliriz. Lisans programlarında olmasa da yüksek lisans programlarında iş analistliği rolü ile kesişebilecek eğitim programları oluşmakta. Öte yandan sertifika programları, kurs ve eğitimlerle şu anda bu rol için gerekli standartlarda eğitim olanakları mevcut. Gelelim iş analistliği hakkında biraz fikir sahibi olmaya…

İş Analisti Olmak İçin

1- İş analistliğine nereden başlamalıyım sorusundan önce işin mantığını kavramak gerekir. En az bir kere kendinize şunu sormalısınız: Neden iş analistlerine ihtiyaç duyulur? Böylece bu ihtiyaçlara cevap olup olamayacağınızı düşünmüş olursunuz.

2- Günümüzde başarılı bir iş analisti olmak için öncelikle ihtiyacınız olan temel yetkinlik analitik düşünce yeteneği. Bu tek başına yeterli değil ama başarılı olabilmek için olmazsa olmaz. Bunun işin şurada yazdığım yazıyı okumanızı öneririm.

3- Yazılım geliştirme yaşam döngüsü içinde (SDLC) iş analistlerinin standart görevleri vardır. SDLC gibi metodolojileri araştırmak ve büyük resmi görmek bütün sorularınıza detaylı cevap olacaktır.

4- Üniversitedeyken iş analisti olmayı düşünüyorsanız bu süreçte kendinizi yetiştirmek adına teoride SDLC öğrenmek, pratikte staj yapmak ve bir teknoloji şirketinde part time çalışma olanakları yaratmak size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Üniversitede kuracağınız bağlantılar ve yeni insanlar tanımak iş bulma sürecinde size birçok kapıyı aralayacaktır. Networking üniversitede yapabileceğiniz en faydalı iştir desek abartı olmaz!

5- Hiçbir yazılım dili bilginiz yoksa bile yazılım teknolojilerinin çalışma mantığını kavramanız gerekir. Kurumsal şirketler sizden iş analisti olarak kod yazmanızı beklemez, ancak bir kodun ve bir web servisin çalışma mantığını bilmeniz şarttır. Kod okuyabilmenin faydasını çok görürsünüz.

İş Analisti Kimdir?

6- Temelde  iş analistlerinden beklenen görevler iş birimlerinden gelen talepler için problemin/talebin saptanması, çözümün getirilmesi, iş gereksinimlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Sonucunda da bir analiz dokümanı oluşturmanız gerekir. İş biriminden gelen her isteği sekreter gibi not alıp analize direk eklemek iş analistliği değildir. İstenenleri not alan bir sekreter iş analisti olmamanız gerekir. Bu konuyu detaylandırdığım yazıyı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

7- Hem işi hem de arkada çalışan sistemi iyi bilmelisiniz. En az iş birimi kadar işin güncel yönelimlerine hakim olmanız, bir işi gerçekten analiz edebilmeniz için şart. Hatta o işi iş biriminden fazla bilin ki analizini gerçekleştirdiğiniz proje çağın gerisinde kalmasın, öncü olsun! Bu sayede iş biriminin farkında olamadığı gereksinimleri ortaya koyun ve iş birimini yönlendirebilin.

8- Bir iş analisti raporlama da yapabilmeli ve istenen raporları okuyup, iş biriminin ihtiyacı doğrultusunda anlamlandırabilmelidir. Raporlama için sorgulama dillerini özellikle SQL kullanmayı bilmelisiniz. Bunu üniversite eğitiminiz sürecinde kendinize bir ödev edinebilirsiniz.

9- İş analisti olmak bir branş doktoru gibi belirli bir alanda uzmanlaşmaya benzemez. Yani bir çocuk doktoruysanız, çalıştığınız hastane değişebilir ancak işiniz değişmez. Ancak bir iş analisti için çalışılan sektör (domain) de önemlidir. Sektörün değişmesi, analizi yapılacak işin de değişmesi demektir. Sizin analiz yeteneğiniz, analiz yapma stiliniz sizinle birlikte gider, ancak analiz edeceğiniz iş değişir. Bu yüzden bir iş kolunda (domain) tecrübe kazanmak da önemlidir. Üniversite yıllarında işin yazılım geliştirme kısmında değilse bile iş tarafındaki bilgilerinizi geliştirmek de ileride size faydalı olur. Örneğin çoğumuz bankaların müşterisiyiz. bankaların yaptıkları işi bilmek ileride banka sektöründe iş analisti olduğunuzda işinize çok yarar.

10- Son olarak; hiçbir konuda yapamazsam korkusuna kapılmayın, endişelenmeyin. Yeni mezun olduğunuzda sizden harikalar yaratmanızı değil, işi öğrenmeye yatkın olduğunuzu görmek isterler. Kendinizi geliştirmek için efor sarf etme gayretinde olmanızdır önemli olan. İşi zaten öğreneceksiniz.

2 Yorum
  1. Selin 3 sene önce

    faydalı olmuş

Bize Ulaşın

İletmek istediğiniz bir konu mu var? Lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

Gönderiliyor

©2018 BT İşAnalisti & btisanalisti.com | İşi Bilen Teknik İnsan

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account